Blog
Με τον Μιχαήλ Ζούνη Διπλωματούχο Μηχανικής Διάγνωσης & Θεραπείας Μυοσκελετικών Παθήσεων
Στη μεγάλη πλειοψηφία των ασθενών η απάντηση είναι ΟΧΙ! Ερευνητικά και κλινικά δεν φαίνεται ότι οι πόνοι της μέσης έχουν ως πηγή το μυϊκό σύστημα (εκτός ίσως των περιπτώσεων άμεσης πλήξης ή τραυματισμού των παρασπονδυλικών μυών). Τις περισσότερες φορές, η αιτία του πόνου βρίσκεται σε άλλες, περισσότερο εν των βάθει, ανατομικές δομές της οσφυϊκής μοίρας και συνήθως στους μεσοσπονδυλίους δίσκους ή της ζυγοαποφυσιακές αρθρώσεις. Επίσης, στη διαφορική διάγνωση, θα πρέπει να λαμβάνονται υπόψη και ανατομικές περιοχές εκτός της σπονδυλικής στήλης, όπως είναι τα ισχία και η λεκάνη. Η Μέθοδος McKenzie, μέσω των ειδικών ασκήσεων που χρησιμοποιεί και των ειδικών τεχνικών χειροθεραπείας, μπορεί να στοχεύσει και να ανακουφίσει άμεσα, τις περισσότερες φορές, αυτές τις δομές δίδοντας στον ασθενή και πάλι την χαμένη λειτουργικότητα και «ελευθερία των κινήσεων του»!!!
Σε αυτήν την πολύ συχνή ερώτηση, η απάντηση είναι πολύ απλή: τίποτα από τα δύο!! Εάν έχετε πόνο στην μέση και ο πόνος αυτός εμφανίζεται «συχνά-πυκνά» σε επεισόδια, το καλύτερο που έχετε να κάνετε για τον εαυτό σας και την υγεία σας, είναι να βρείτε μια παρέμβαση η οποία:
1) Θα αξιολογήσει με λεπτομέρεια και θα διαγνώσει εξατομικευμένα την κατάστασή σας
2) Θα μειώσει την ανάγκη για επισκέψεις στο ιατρό και για κάθε τόσο λήψη φαρμακευτικών αγωγών.
2) Θα σας εκπαιδεύσει σε γρήγορους, ουσιαστικούς και αποτελεσματικούς τρόπους αυτοθεραπείας και διαχείρισης των φορτίσεων και στάσεων της καθημερινότητας, διότι μόνο έτσι μπορεί να υπάρξει μακροπρόθεσμη διαχείριση της κατάστασης.
Τέλος, θα πρέπει να γνωρίζετε ότι όταν ο πόνος εμφανίζεται στην περιοχή της μέσης, όμως τα επεισόδια είναι σχετικά συχνά, τότε υπάρχει μεγάλη πιθανότητα (εάν δεν έχει ήδη συμβεί), ο πόνος να επεκταθεί και στο πόδι! Αυτή η εξέλιξη, καλείται «περιφεριοποίηση», υποδηλώνει επιδείνωση της κατάστασης και όταν συμβαίνει, η πρόγνωση ήδη αρχίζει να είναι αρνητική… Συμπέρασμα: εάν πονάτε συχνά στη μέση σας, ήρθε η ώρα να πάρετε τα μέτρα σας, πριν τα πράγματα γίνουν πολύ χειρότερα δηλ. πριν βρεθείτε σε μια πολύ επώδυνη κατάσταση, την οποία θα προτιμούσατε να έχετε προλάβει!!...
Η διαγνωστική/θεραπευτική παρέμβαση που έχει όλα τα παραπάνω χαρακτηριστικά, είναι η Μέθοδος McKenzie, όταν όμως εφαρμόζεται από τον έμπειρο Διπλωματούχο θεραπευτή!!
Αυτή, είναι μια από τις ερωτήσεις που κάνουν κάποιοι ασθενείς, πριν με επισκεφτούν. Αυτοί, αποτελούν την μειοψηφία, μιας και η πλειοψηφία, έχουν ήδη κάνει κάποια απεικονιστική εξέταση, συνήθως MRI (ή και άλλες). Η απάντηση σε αυτή την ερώτηση, δεν είναι εύκολη και απαιτεί γνώση και εμπειρία: εάν το ιστορικό (και η ενδεχομένη, επακόλουθη φυσική εξέταση) δεν περιγράφει κάποια σοβαρή κατάσταση (π.χ. έναρξη του πόνου λόγο σοβαρού τραυματισμού, σοβαρές αλλαγές στην γενική κατάσταση της υγείας του ασθενούς – υψηλός πυρετός, γενική κακουχία, διαταραχές της ούρησης, ιστορικό κακοήθειας, πολύ χειρότερα την νύχτα κλπ), αλλά αντιθέτως οι ενδείξεις είναι υπέρ της, συνήθους, μηχανικής αιτιολογίας του πόνου (π.χ. ο πόνος είναι τις περισσότερες φορές διακοπτόμενος και επηρεάζεται από τις διάφορες στάσεις και δραστηριότητες), τότε, σε πρώτη φάση, δεν χρειάζεται η διενέργεια απεικονιστικής εξέτασης, όπως η MRI.
Η αξιολόγηση της Μεθόδου McKenzie, με τον μοναδικό τρόπο που γίνεται, δίνει την δυνατότητα της γρήγορης αναγνώρισης εκείνων των περιπτώσεων όπου η φύση του προβλήματος μπορεί να είναι διαφορετική και ο ασθενής να χρήζει άμεσης απεικονιστικής διερεύνησης.
Επίσης, οι ασθενείς θα πρέπει να γνωρίζουν ότι οι επιστημονικές έρευνες έχουν δείξει ότι, οι ασθενείς που, ενώ δεν υπήρχε σοβαρός λόγος, έσπευσαν να «κάνουν MRI», άργησαν πολύ περισσότερο να γίνουν καλά, συγκριτικά με αυτούς που δεν έκαναν…
Η συντηρητική αντιμετώπιση των μυοσκελετικών προβλημάτων (π.χ. οσφυαλγία, αυχεναλγία, κ.α.), μέσω της κλασσικής φυσιοθεραπείας, με laser, υπέρηχο, διαθερμίες κλπ, είναι τις περισσότερες φορές ανεπιτυχής ή στην καλύτερη περίπτωση το αποτέλεσμα είναι βραχυπρόθεσμο και μη-προβλέψιμο. Με άλλα λόγια, η εφαρμογή αυτών των διαδικασιών, εκτός του ότι δεν έχει κάποια σοβαρή επιστημονική τεκμηρίωση, δεν μπορεί να δώσει απάντηση στα καίρια ερωτήματα των ασθενών, τα οποία είναι: «θα γίνω καλά»; «πότε θα γίνω καλά»; «θα το ξαναπάθω»;...Αυτό οδηγεί στην απογοήτευση των ασθενών, αλλά και στην έλλειψη εμπιστοσύνης που δείχνουν άλλοι κλινικοί (όπως π.χ. πολλοί ιατροί), προς την φυσιοθεραπεία.
Υπάρχουν όμως και καλά νέα!!
Μια πολύ εξειδικευμένη μορφή φυσιοθεραπείας είναι η Μέθοδος McKenzie ή αλλιώς Μηχανική Διάγνωση και Θεραπεία των μυοσκελετικών παθήσεων. Η μέθοδος αυτή, εφαρμόζεται παγκοσμίως, έχει πολύ καλή επιστημονική τεκμηρίωση και στις πλείστες περιπτώσεις, εξαιρετικά θεραπευτικά αποτελέσματα, από την πρώτη κιόλας συνεδρία! Πρόκειται για μια ολοκληρωμένη προσέγγιση λεπτομερούς αξιολόγησης του ασθενούς, εξατομικευμένης θεραπείας και πρόγνωσης που μπορεί να εφαρμοστεί με ασφάλεια σε όλα μυοσκελετικά προβλήματα της σπονδυλικής στήλης και των άκρων. Με άλλα λόγια, μέσω της συγκεκριμένης παρέμβασης, ο εκπαιδευμένος Διπλωματούχος θεραπευτής, μπορεί να δώσει απάντηση στο ποιοι ασθενείς θα ανταποκριθούν σε αυτήν την θεραπεία. Η μέθοδος McKenzie, θεωρείται παγκοσμίως ως πρωτοπόρος θεραπεία, στην συντηρητική αντιμετώπιση των μυοσκελετικών παθήσεων της σπονδυλικής στήλης και των άκρων. Στην Κύπρο, ο επιστημονικός χώρος, όπου η Μέθοδος McKenzie εφαρμόζεται πραγματικά και στο υψηλότερο επίπεδο, είναι η Zounis PhysioClinic, η μοναδική Πιστοποιημένη Κλινική McKenzie.
Μια πολύ συχνή ερώτηση που έχουν τα άτομα με πόνο στη μέση, είναι το ποια ή ποιες ασκήσεις ενδείκνυται να κάνουν για να τους περάσει ο πόνος. Αυτό που ο περισσότερος κόσμος γνωρίζει, είναι ότι θα πρέπει να γίνουν ασκήσεις που να έχουν στόχο την ενδυνάμωση των μυών «για να κρατούν καλύτερα» την μέση…. Επιστημονικά όμως, φαίνεται ότι, στην ουσία, το πρόβλημα των ασθενών δεν είναι η αδυναμία των μυών (που κατ’ επέκταση να χρήζουν ασκήσεων ενδυνάμωσης). Επίσης, ούτε οι γενικές ασκήσεις (π.χ. κολύμπι, γυμναστήριο) που πολλές φορές προτείνονται μπορούν να παίξουν ουσιαστικό ρόλο στην μείωση των συμπτωμάτων και στην εκπαίδευση των ασθενών για μακροπρόθεσμη διαχείριση της κατάστασης (μέσω της άσκησης). Η απάντηση λοιπόν δεν μπορεί να δοθεί έτσι γενικά… Με άλλα λόγια, οι ασκήσεις θα πρέπει να είναι εξατομικευμένες και να ταιριάζουν ακριβώς στο πρόβλημα που αντιμετωπίζει ο καθένας ασθενής, ανάλογα με την κλινική του εικόνα. Διότι, μπορεί ο πόνος της μέσης να είναι ο κοινός παρονομαστής όλων των ασθενών, η αιτιολογία όμως (και κατ’ επέκταση και η αντιμετώπιση) πολλές φορές διαφέρει από τον έναν ασθενή στον άλλο. Έτσι λοιπόν η απάντηση δίδεται για τον καθένα ξεχωριστά, μέσα από την λεπτομερή αξιολόγηση της κατάστασης και χωρίς… γενικότητες!
Η αφορμή για το σημερινό post, ήρθε από μια ενδιαφέρουσα συζήτηση που είχα πρόσφατα με κάποιους συναδέλφους, σχετικά με την ορθή γνώση καιεφαρμογή διαφόρων προσεγγίσεων, στον ευρύτερο χώρο του manual therapy, μεταξύ των οποίων και της Μεθόδου McKenzie. Επειδή η Μέθοδος McKenzie είναι από αρκετά έως πολύ δημοφιλής, στο ευρύτερο κοινό που αντιμετωπίζει μυοσκελετικά προβλήματα, υπάρχουν δυστυχώς, πολλοί θεραπευτές που δηλώνουν στους ασθενείς τους αλλά και γενικότερα, ότι την «γνωρίζουν» και την «εφαρμόζουν» (για να μην τους χάσουν από «πελάτες»)... Στην πραγματικότητα, τα πράγματα δεν είναι έτσι και πολλές φορές η γνώση της Μεθόδου, είναι απλά επιφανειακή και χωρίς την απαιτούμενη κλινική εμπειρία... Αυτό, είναι αντιεπαγγελματικό και αντιδεοντολογικό προς τους εκπαιδευμένους θεραπευτές και επικίνδυνο προς τους ασθενείς! Η Μηχανική Διάγνωση και Θεραπεία (ΜΔΘ), εφαρμόζεται μόνο από εξειδικευμένους θεραπευτές. Αυτοί είναι 1) οι Πτυχιούχοι και 2) οι Διπλωματούχοι στην μέθοδο McKenzie. Μεταξύ αυτών των δύο κατηγοριών, οι Διπλωματούχοι ΜΔΘ θεραπευτές, έχουν πολύ πιο εκτενή εκπαίδευση στην Μέθοδο, τόσο σε θεωρητικό, όσο και σε πρακτικό/κλινικό επίπεδο και συνεπώς, είναι οι καταλληλότεροι στην παροχή της μεθόδου McKenzie, στο υψηλότερο επίπεδο αποτελεσματικότητας και ασφάλειας.
Για να καταλάβει κανείς τι είναι η Μέθοδος McKenzie ή αλλιώς Μηχανική Διάγνωση και Θεραπεία των Μυοσκελετικών Παθήσεων, θα πρέπει να γνωρίζει σίγουρα το τι ΔΕΝ είναι!! Παρακάτω, αναφέρονται 3 βασικά σημεία για το τι ΔΕΝ είναι η Μέθοδος McKenzie…
Έτσι λοιπόν, η Μέθοδος McKenzie:
H Μέθοδος McKenzie ή αλλιώς Μηχανική Διάγνωση και Θεραπεία, είναι μια επιστημονικά τεκμηριωμένη προσέγγιση που εφαρμόζεται στην αντιμετώπιση των ορθοπεδικών προβλημάτων (π.χ. οσφυαλγία, αυχενικό σύνδρομο, οστεοαρθρίτιδα κλπ). Η προσέγγιση ξεκινά με την λεπτομερή αξιολόγηση της κατάστασης του εκάστοτε ασθενούς. Οι πληροφορίες που συλλέγονται κατά την αξιολόγηση, από το ιστορικό και την κλινική εξέταση, οδηγούν στο σχεδιασμό της θεραπείας που θα εφαρμοστεί, από την πρώτη κιόλας συνεδρία. Η Μηχανική Θεραπεία γίνεται μέσω πολύ εξειδικευμένων διαδικασιών (ειδικές θεραπευτικές ασκήσεις, κινητοποιήσεις με τα χέρια του θεραπευτή, εκπαίδευση του ασθενούς κλπ). Οι ασκήσεις είναι εξατομικευμένες και προσαρμόζονται στις ανάγκες και τις δυνατότητες του κάθε ασθενή ξεχωριστά. Σε κάθε επόμενη συνεδρία, το θεραπευτικό πρόγραμμα αξιολογείται και τροποποιείται ανάλογα με την εξέλιξη του προβλήματος. Έτσι, πολύ γρήγορα τις περισσότερες φορές, μπορεί να δοθεί και απάντηση στα βασικά ερωτήματα των ασθενών: «θα γίνω καλά και πότε»; Η Μέθοδος, εφαρμόζεται μόνο από εκπαιδευμένους θεραπευτές, με τα αντίστοιχα διαπιστευτήρια, εκ των οποίων οι Διπλωματούχοι Θεραπευτές McKenzie είναι οι πιο εξειδικευμένοι κλινικοί στην σωστή και ασφαλή εφαρμογή της Μεθόδου. Στόχος της προσέγγισης, είναι η κατά το δυνατόν ταχύτερη επίλυση του προβλήματος του ασθενούς και η εκπαίδευσή του στη μακροπρόθεσμη αυτοθεραπεία και πρόληψη της υποτροπής του πόνου.Συνεπώς, η Μέθοδος McKenzie, δεν είναι απλά «κάποιες ασκήσεις McKenzie», αλλά είναι ένα ολοκληρωμένο επιστημονικό σύστημα αξιολόγησης, θεραπείας, πρόγνωσης και πρόληψης που μπορεί να εφαρμοστεί με ασφάλεια στις ορθοπεδικές παθήσεις, τόσο της σπονδυλικής στήλης, όσο και των άκρων.
Μιχαήλ Ζούνης Dip.MDT (UK) Εγκεκριμένος Εκπαιδευτής The McKenzie Institute International
Κλινικός Φυσιοθεραπευτής Μέθοδος McKenzie
Διπλωματούχος Μηχανικής Διάγνωσης & Θεραπείας Μυοσκελετικών Παθήσεων
Πολιτική Απορρήτου
www.zounisphysio.com |
©2018 Zounis Clinic