Συχνές Ερωτήσεις
Εδώ θα βρείτε απαντήσεις στα συνηθέστερα ερωτήματα ασθενών.
Η μηχανική διάγνωση των παθήσεων του μυοσκελετικού συστήματος, προκύπτει από την διαδικασία της μηχανικής αξιολόγησης. Αυτή περιλαμβάνει 2 μέρη: την λήψη του ιστορικού, κατά το οποίο καταγράφονται λεπτομερώς οι πληροφορίες που έχουν να κάνουν με την πορεία της κατάστασης του ασθενούς και την φυσική εξέταση, όπου ο ασθενής υποβάλλεται σε μια σειρά από ήπιες κινήσεις, στάσεις και τεχνικές με τα χέρια του θεραπευτή. Τα δύο αυτά μέρη στοχεύουν την αναγνώριση της μηχανικής αιτιολογίας και διαγνωστικής κατάταξης του προβλήματος.
Η θεραπεία που εφαρμόζουμε, γίνεται μέσω ειδικών ασκήσεων, τροποποιήσεων της στάσης και ειδικών τεχνικών με τα χέρια του θεραπευτή (manual therapy). Οι ασκήσεις, είναι εξατομικευμένες και έχουν ως στόχο, την κατά το δυνατόν ταχύτερη ανακούφιση του πόνου και των άλλων συμπτωμάτων, την βελτίωση της λειτουργικότητας, την επιστροφή στην εργασία, την επιστροφή στις αθλητικές δραστηριότητες κλπ.
Θέτοντας άμεσα την ακριβή μηχανική διάγνωση, καθορίζουμε από την πρώτη κιόλας συνεδρία το θεραπευτικό πρόγραμμα που πρέπει να εφαρμοστεί. Ο ασθενής ενημερώνεται πλήρως για το πρόβλημά του και εκπαιδεύεται στις ειδικές θεραπευτικές ασκήσεις που πρέπει να εφαρμόσει. Έτσι, μέσω της αυτοθεραπείας, καθιστούμε ικανό τον ασθενή να αντιμετωπίζει συνεχώς την κατάστασή του και μόνος του. Το σημαντικότερο όμως όφελος, είναι ότι με την ολοκλήρωση της παρέμβασης, ο ασθενής θα έχει αποκτήσει τις απαραίτητες, ουσιαστικές γνώσεις για την πρόληψη μελλοντικής υποτροπής του προβλήματος και για την μακροπρόθεσμη αυτοδιαχείρηση της υγείας του. Κατά αυτόν τον τρόπο, μειώνουμε την ανάγκη για λήψη φαρμάκων, αναρρωτικών αδειών, επισκέψεων σε λοιπούς επαγγελματίες υγείας, ιατρικών εξετάσεων κλπ.
Ο συνήθης αριθμός θεραπευτικών συνεδριών κυμαίνεται από 3 έως 5. Στους περισσότερους ασθενείς, τα αποτελέσματά μας φαίνονται από την πρώτη συνεδρία! Σε αυτό το διάστημα καθορίζεται και η πρόγνωση της εξέλιξης του ασθενούς, αν δηλαδή η βελτίωση και η ανταπόκριση στην θεραπεία θα είναι γρήγορη ή αργή.
Όχι. Αρχικά, η μηχανική αξιολόγηση θα μας δώσει τις απαραίτητες πληροφορίες για την τρέχουσα κατάσταση και το θεραπευτικό πλάνο που πρέπει να ακολουθήσουμε. Στην περίπτωση που κριθεί ότι χρειάζεται η διενέργεια περεταίρω εξετάσεων, π.χ. ακτινογραφίες, MRI ή άλλα, ο ασθενής συμβουλεύεται για αυτήν την ανάγκη. Σε κάθε περίπτωση, είμαστε σε επαφή με τον προσωπικό ιατρό του ασθενούς, στον οποίο θα μεταφέρουμε την επιστημονική μας άποψη. Εννοείται ότι εάν ο ασθενής έχει ήδη κάνει κάποιες εξετάσεις, αυτές λαμβάνονται υπόψη και καταγράφονται στην γενικότερη εικόνα του.
Μιχαήλ Ζούνης Dip.MDT (UK) Εγκεκριμένος Εκπαιδευτής The McKenzie Institute International
Κλινικός Φυσιοθεραπευτής Μέθοδος McKenzie
Διπλωματούχος Μηχανικής Διάγνωσης & Θεραπείας Μυοσκελετικών Παθήσεων
Πολιτική Απορρήτου
www.zounisphysio.com |
©2018 Zounis Clinic